4. MFST 3. MFST 2. MFST 1. MFST

Historia

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych odbył się w 2002 roku dla upamiętnienia 70. rocznicy powstania Akademii Teatralnej. Uznanie uczestników oraz publiczności było powodem, że od drugiej edycji w roku 2003 festiwal stał się wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się co dwa lata.

Od początku honorowym patronem jest Prezydent Rzeczpospolitej.

Partnerami w organizacji są:
· Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
· Ministerstwo Kultury
· Teatr Narodowy.

Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych z każdą edycją zwiększa swoją rangę i zasięg - ostatnia edycja z 2007 roku to:
· kilkanaście szkół z różnych kontynentów ( Meksyk, USA, Izrael),
· ponad czterdzieści zdarzeń artystycznych na sześciu warszawskich scenach (spektakli konkursowych, imprez towarzyszących, spotkań, warsztatów)
· około 300 uczestników, dziesiątki gości z całego świata i tysiące widzów na spektaklach

O wyjątkowości Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych decyduje za każdym razem siła młodości, entuzjazmu i talentu jego uczestników. Obecnie nasz festiwal jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych tego typu zdarzeń na świecie.

Po pierwszej edycji Jacques Lassalle - wybitny francuski reżyser, prawdziwy fan i przyjaciel oraz wielokrotny juror Festiwalu wypowiedział zdanie (wielokrotnie już z resztą cytowane przez media i gości festiwalu):

Przyszłość teatru rozgrywa się w tych szkołach. Ba, pokój świata i jego przyszłość - w jakimś fragmencie - rozgrywają się w czasie takich spotkań. Tu idzie o stawkę podwójną - artystyczną i pedagogiczną - to oczywiste, ale również o polityczną.